|
ПЛОДОВА ГНИЛЬ (MONILINIA FRUCTICOLA) - НЕБЕЗПЕЧНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ ДЛЯ САДУПлодова гниль — найбільш поширене грибкове захворювання. Monilinia fructicola – це вид грибів порядку Helotiales, який є збудником плодової гнилі кісточкових. Належить до списку А1, карантинних організмів, відсутніх в Україні. Захворювання викликає скидання цвіту, загибель гілок та плодову гниль. Збудник уражує плодові дерева: в першу чергу кісточкові культури роду Prunus: сливу, вишню, персик, нектарин, абрикос, мигдаль, черешню та інші. У меншій мірі яблуні і груші. Monilinia fructicola, продукуючи спори, демонструє найбільшу шкодочинність у вологі сезони. Тривалість вологих періодів, необхідних для інфікування, залежить від показників температури. Monilinia fructicola часто залишається неактивною до самого дозрівання плодів.
Навесні продукується два види спор, які можуть інфікувати дерево. Конідії – на муміфікованих плодах та наростах на гілочках. Апотеції – на муміфікованих плодах, що лежать на землі. Апотеціїї випускають аскоспори під час цвітіння, але не беруть участі у більш пізньому зараженні. При вторинній інфекції спори, що утворюються на цвіті, є джерелом інфекції нового врожаю. Заражені плоди вкриваються сіруватими спорами, які поширюються вітром та дощем на здорові плоди. Комахи також можуть сприяти поширенню хвороби.
Серед засобів захисту застосовується санація садів, видалення муміфікованих плодів та обрізання уражених гілочок. Для уникнення або зменшення даної проблематики слід провести агротехнічні та хімічні заходи. 1. Восени ретельно вирізати засохлі та хворі гілки, робити це краще при частковій наявності листів на деревах, тоді легкше відрізнити грань між ураженої і здорової тканиною, при цьому слід захоплювати 3-5 см здорової гілки). 2. Омолодження старих, сильно заражених дерев. 3. Прибирання та знищення хворих плодів на дереві і під деревом. 4. Своєчасне внесення мінеральних добрив. 5. У період зберігання в сховищах підтримувати температурний режим і оптимальну вологість. Проводити постійну вибірку уражених плодів. 6. Проводити хімічний захист восени після листопаду і рано навесні в період набрякання бруньок спеціалізованими фунгіцидами до складу яких входить мідь. При проведенні захисних заходів дотримуйтесь заходів безпеки і охорони навколишнього середовища.
|
|